Příměstský tábor Malý kutil

11.08.2020

Letos poprvé jsme měli možnost uspořádat technický příměstský tábor pro malé kutily. Kluci i holky s námi objevovali krásu práce rukama, vůni dřeva i Národní technické muzeum.

Hned první den nás překvapilo jak zdatní a nadšení kutilové se nám přihlásili... Bedýnku na bylinky měli hotovou raz dva, a tak jsme ještě rychle připravovali další materiál, aby bylo z čeho vyrábět další a další krásné kousky pro maminky, babičky a široké příbuzenstvo. 

Malovali jsme také táborová trička, která jsme si vzali na výlet do Technického muzea.

Druhý den jsme s dětmi vyráběli letadélka - házedla. Sestavování byla opět hračka (jak jinak, šikovné ruce jsou šikovné ruce). Úkolem dne bylo vzít si křehké balzové letadélko s sebou na oběd a neponičit ho. Všem se povedlo, a tak jsme po obědě mohli vyrazit do parku a parádně si zaházet a zalétat...

Někdo i do stromu... Po návratu z parku jsme začali stavět Myšohryz - malé vozítko poháněné pastičkou na myši.

Třetí den byla pro nás všechny velká výzva. Vydali jsme se na výlet. 15 neposedných kutilů, jízda vlakem, tramvají, kousek pěšky a hrrrr do muzea. Technické národní muzeum v Praze jsme prošli křížem krážem, prohlédli jsme si snad každou vystavenou věc. Od letadel po vlaky, od fotoaparátů po černé komory, od modelu cukrovaru po modely dřevouhelných vysokých pecí. Zajímal nás vesmír a jeho pozorování ze Země, ale i retro domácnost, kde si snad každý našel předmět, který mají rodiče nebo prarodiče doma. Bez povšimnutí jsme nenechali ani krámek se suvenýry, to je jasné... Výlet jsme si užili dosyta, závěrečná cesta vlakem byla příjemným odpočinkem pro všechny. (Děkujeme rodičům za jejich disciplinovanost při nástupech a výstupech z a do vlaku, vše proběhlo bez jediného zádrhelu, výlet se povedl podle plánu a je to především zásluha rodičů a jejich dětí.)

Čtvrtý den jsme dokončovali sestavování Myšohryzů a také se konečně vrhli na dlouho očekávané dlabání lžic. Malí řezbáři se do toho pustili s vervou a na konci dne už někteří měli lžíce téměř hotové. Dlabat lžíce nás bavilo opravdu všechny.

Ani nevíme, jak to uteklo a už je tu pátý, poslední den. Dokončovali jsme lžíce a zvolili si volnější režim... Kdo chtěl, mohl kutit bedýnky, vylepšovat letadla nebo Myšohryz, kdo chtěl, mohl si vyzkoušet šití na šicím stroji.

A pak už jen rozloučit se, popřát si hezký zbytek prázdnin a doufat, že se příští rok zase sejdeme ve skvělé partě a že si zase užijeme kutění na plné pecky.