Jaký byl Malý kutil 2021?

29.07.2021

I letos jsme ve Sdílně uspořádali příměstský tábor Malý kutil. 14 kluků a 2 holky s námi strávili část svých prázdnin a jsme opravdu rádi, že si vybrali právě nás. Zhruba polovina z nich se nám vrátila z loňska a to nás opravdu těšilo. Nejsme totiž jen obyčejné hlídání dětí a je to vidět... 

 Hned první den jsme se pustili do práce a začali stavět házedla s krásným jménem Čmelda. Děti byly nadšené do práce a tak to všem šlo pěkně od ruky... na konci dne už měli téměř všichni hotovo. 

Druhý den byl z akčnějšího soudku. Dopoledne jsme vyšperkovali k dokonalosti Čmeldy a vyrazili na Střelecký ostrov, kde jsme je mohli vyzkoušet. Technika házení - jak jsme zjistili - je stejně důležitá jako stavba a opravy házedla. Těsně před odchodem na oběd už všichni házeli jako profíci. Po obědě jsme se pustili do štokrlat. Trocha matematiky a geometrie nikomu neuškodila. 😉

Třetí den patří výletům... samozřejmě ne ledajakým, ale technickým... po loňském Technickém muzeu v Praze jsme si letos prohlédli IQLandii v Liberci. Přepravili jsme se minibusem, přeskočili obří frontu u vchodu a vrhli se na všechno, co nás zajímalo. Od vesmíru po lidské tělo, od počasí po chemickou laboratoř, od domácnosti po sbírku starých časů. Dvouhodinový rozchod byl upřímně málo 😁 tolik vjemů, pokusů, her a zajímavostí. Ani fotit jsme nestíhali...  Budeme se muset ještě vrátit, ať už na dalším táboře nebo samostatně s rodiči - stojí to za to!

Čtvrtý den byl náročný... po uvolněné středě nastal pracovní čtvrtek. Měření, broušení, srážení hran, frézování, vrtání, kompletování... Nebylo to jednoduché (ani být nemělo 😉), spoustu toho děti dělaly poprvé. Proto musíme vychválit pracovní nasazení malých kutilů a kutilek. Poctivě pracovali a tak měli někteří na konci dne své štorkle téměř hotové. Za to jim opravdu patří velké uznání. 

Pátek - velké finále. Poslední den. Uteklo to až neuvěřitelně rychle. Dodělali jsme všechna štokrlata a dostala barevný nátěr. Zatímco schla na sluníčku, mohly si děti vyzkoušet také šicí dílnu nebo stavbu lega. Oboje je zaujalo natolik, že bylo obtížné je včas předat rodičům 😂 ještě předat dárky od sponzorů a šup užít si zbytek prázdnin. 

Byla to opravdu zábava. My lektoři jsme si nemohli přát lepší partu pracantů. Díky a moc rádi se uvidíme zase příští rok! Krásné prázdniny všem! 

Nesmíme zapomenout poděkovat firmě TRADIX s.r.o. a jejich Nadačnímu fondu Řemeslo pomáhá. Jejich finanční i nefinanční podpory si opravdu vážíme, děti byly z dárků nadšené a my jsme nadšení, že sdílíme stejnou myšlenu - předat dětem technické znalosti zábavnou formou! Díky! 

Přidáváme ještě odkaz na reportáž v Litoměřickém deníku.